Vzťahy

Ak ide o vzťahy, v teoretickej rovine sme väčšinou majstri v tom, ako by mali vyzerať, fungovať. V reálnom živote to tak už nevyzerá. Vieme síce poradiť sestre, bratovi, kamarátke, dokonca aj svojim rodičom, čo by mali urobiť, zmeniť, no pokiaľ ide o nás samotných, sme neraz v koncoch. Túžime po láske, dotykoch, objatí, prijatí, podpore, starostlivosti, ochrane, vypočutí, túžime po porozumení, priateľstve, spoluzdieľaní, no ako sa snažíme, nedarí sa. Nevieme si nájsť vysnívaného partnera, nerozumieme si so susedom, s kolegom v práci, nemáme kamarátov a prichádzame do konfliktov so svojimi najbližšími.

Pozrieť sa na seba, do svojho vnútra a zistiť vlastne, čo skutočne chceme, si vyžaduje odvahu, ochotu a povolenie od seba samého. Na jednej strane je dôležité byť k sebe pravdiví a to, čo sa tam objaví, si priznať pred sebou a na druhej strane, ak ide o vzťahy, je rovnako dôležité to komunikovať s tými, ktorých sa to týka. A to je to najťažšie. Ak sa navonok budeme tváriť, že nám veci vyhovujú, ako sú, no vo vnútri cítime, že by sme to chceli inak, klameme seba samých a nakoniec aj tých druhých. A väčšinou si ani neuvedomujeme, že naša vnútorná nespokojnosť, frustrácia či hnev si tak či tak nájdu cestičku von a potom sa dostávajú do stretu s druhými a my sa potom sťažujeme na nefunkčné vzťahy, neporozumenie, nelásku.

Vzťahy sú veľmi dôležité. Ak fungujú, cítime sa naplnení, šťastní, spokojní. Ak nemáme dobré vzťahy, je potrebné stať sa pozorovateľom a všímať si to, ako sa voči sebe a iným správame, ako reagujeme. Akú hru sme sa vlastne rozhodli hrať. Je totiž rozdiel, ak s druhým dospelým človekom komunikujeme rovnocenne ako dospelý s dospelým alebo z pozície nadradeného či z pozície dieťaťa.

Ak máte pocit, že vaše vzťahy potrebujú ozdravenie, že ich chcete naštartovať novým spôsobom, chcete sa vyznať v sebe a vykročiť k svojmu šťastiu, ozvite sa. Som tu pre vás ako sprievodkyňa do vašej duše, do vášho vnútra, kde nájdete odpovede na vaše otázky.

 

Dĺžka konzultácie: cca 60 - 90 minút

Cena: 30 Eur/60 min


Práca a kariéra

V dnešnej dobe sme nútení nejakým spôsobom uspieť, inak si nás nebudú vážiť, neocenia nás a nikto o nás ani nezakopne. S podobnými výrokmi sa stretávame doma, v škole, v práci. Od detí sa vyžadujú perfektné študijné výsledky, navštevovanie minimálne dvoch krúžkov, od zamestnancov bezchybne vykonané úlohy, práca nadčas, nadľudské výkony. Pri tom všetkom zabúdame na seba, na to, čo nás baví, čo nám robí radosť a našou motiváciou v práci je potom to, aby sme nesklamali - svoju rodinu, manžela, manželku, rodičov, šéfa. Ide to ale na úkor nášho zdravia, vnútornej pohody, nadšenia…

Niekedy máme jasný cieľ, vieme, kde chceme pracovať, s čím a ako začneme, no akosi k tomu nedokážeme vykročiť. Poľavíme zo svojich snov a vyberieme si pre nás tú ľahšiu alternatívu. Tú jednoduchšiu, ktorá je pre nás bezpečnejšia. Prečo? Pretože nás zastavia naše myšlienky, náš vnútorný kritik, program, ktorý sa v nás automaticky spustí a nedovolí nám prekročiť hranicu, za ktorou sa už necítime byť v bezpečí. Nastupuje strach zo zlyhania, nepokoj, úzkosť, neistota... A my čakáme, rozmýšľame, analyzujeme, prehodnocujeme a nakoniec sa rozhodujeme. No vo vnútri cítime, že to nie je ono.

Patríte medzi tých, ktorí vlastne ani nevedia, čo chcú robiť, čomu sa chcú venovať, v čom sú dobrí, v čom vynikajú? Ak odpovede na tieto otázky budete hľadať vo svojej mysli, určite vám neodpovie. Aj v tomto prípade je nutné ísť hlbšie, tam, kde sa dokáže pozrieť iba každý sám za seba, kde cudzie oči nedovidia.

Ak vnútorne cítite, že vás práca nebaví, že potrebujete zmenu, že túžite po odkrytí vlastného potenciálu, no neviete sa pohnúť z miesta, rozhodnite sa pre cestu do svojho vnútra, pre skúmanie toho, čo vám bráni k vykročeniu za svojím snom. Rada vás tam budem sprevádzať.

 

Dĺžka konzultácie: cca 60 - 90 minút

Cena: 30 Eur/60 min


Emócie a vnútorné presvedčenia

To, čo vníma naše okolie, je to, ako sa obliekame, správame, ako vyzeráme, ale to, čo sa ukrýva v našom vnútornom svete, vieme len my sami. Pred svetom sú ukryté naše túžby, sny, emócie, pocity, vnútorné presvedčenia, názory či motivácie. Naše telo je plné rôznorodých pocitov, niektoré vnímame pozitívne, iné negatívne. Tie, s ktorými sa práve necítime bezpečne, máme tendenciu potlačiť, skryť. Väčšinou sa to prejavuje tak, že siahneme po činnosti, ktorá nám v tej chvíli pomôže, napríklad sa ideme najesť, začneme sa hrať s predmetmi, ktoré máme po ruke, poškriabeme sa alebo urobíme niečo, čím upútame pozornosť okolia. Keď začneme pozorovať svoje telo a vnímame signály, ktoré k nám vysiela, začneme si čoraz častejšie uvedomovať aj to, čo sa v našom tele spustí, kedy pred sebou unikáme, čo chránime, čo z toho máme alebo o čo sa v danej chvíli oberáme.

Skúmať, prečo sa daná emócia prihlási o slovo, je výbornou cestou k sebapoznaniu. Čo ochraňuje, bráni? Po čom to vlastne túžime? Až keď dovolíme svojim emóciám (hnevu, strachu, žiarlivosti, opovrhnutiu, znechuteniu či pocitu menejcennosti) byť, existovať, priznať, že je našou súčasťou, môžeme prísť na to, o čo skutočne ide, čo je za tou emóciou. Potom sa dokážeme posunúť ďalej a urobiť potrebné na to, aby sa udiala zmena.

Ak sa chcete spoznať, rozumieť sebe, vedieť načúvať svojmu telu a naladiť sa na vlastnú intuíciu, som tu pre vás. Rovnako vás rada zavediem do tajov vášho vnútorného sveta, v ktorom sa môžu o vašu pozornosť prihlásiť aj hlboko potlačené emócie. Tie bývajú väčšinou spojené so silnými, smutnými, bolestivými zážitkami z minulosti, ktoré si neuvedomujete až do chvíle, kým im nezačnete načúvať. A tie nás nevedome ovplyvňujú v našom ďalšom živote, napríklad si nevieme nájsť partnera, bránime si v prežívaní radosti či sa nedokážeme uplatniť v práci. Vo vedenom procese však máte možnosť uvedomiť si všetky bolestivé emócie, prijať ich, pochopiť a uzdraviť časti svojho Ja.

 

Dĺžka konzultácie alebo procesu: 60 minút a viac

Cena konzultácie, procesu: 30 Eur/60 min


Prijatie svojho tela

To, že máme každý svoje telo, je jasné. Otázkou však je, či si ho aj uvedomujeme, cítime, či sme v ňom, či mu venujeme pozornosť, robíme mu dobre, či si všímame signály, ktoré nám dáva, či sa máme radi, či máme radi svoje telo, či máme úctu k sebe samému, či vnímame to, čo pre seba potrebujeme. Ako sa cítite vo svojom tele? Čo vám beží mysľou, keď sa na seba pozeráte do zrkadla? Dokážete nahlas vysloviť, čo sa vám na sebe páči? Väčšinou je to tak, že sa hanbíme za to, ako vyzeráme a chceli by sme mať hustejšie vlasy, menšie brucho, väčšie prsia či rovné nohy.

Cítiť sa vo svojom tele dobre, milovať ho, je veľmi dôležité. Nikto nie je dokonalý a každý z nás by na sebe dokázal objaviť nejaký fyzický nedostatok. Otázkou však je, či s týmto fyzickým nedostatkom sa dokážeme vnímať ako prirodzene krásne bytosti alebo sa s ním budeme trápiť celý život.

Milujte seba a potom dokážete milovať druhého. Objavte cestu k sebe a príjmite to, ako vyzeráte. Bez lásky - sebalásky to však nejde. Keď ju ale začnete cítiť, budete ju vyžarovať aj navonok. Naopak, ak svoje telo nenávidíte a neustále na sebe hľadáte chyby, vaša snaha o jeho zdokonaľovanie bude márna, napríklad sa vám nebude dariť schudnúť.

Nespoliehajte sa na to, že vás niekto druhý pochváli, aby vám zvýšil sebavedomie. Objavte seba, vedome sa prihovárajte svojmu telu, venujte mu pozornosť, hladkajte ho, masírujte a všímajte si signály, ktoré vám vysiela. Vy ste jedinečné bytosti s úžasnou vnútornou hodnotou a ak to budete cítiť, prirodzene budete cítiť aj vďačnosť za svoje telo, ktoré vám slúži a disponuje nesmiernou múdrosťou, ktorá vás dokáže viesť životom.

Ak máte pocit, že s tým potrebujete pomôcť, som vám k dispozícii.

 

Dĺžka konzultácie alebo procesu: 60 minút a viac

Cena konzultácie, procesu: 30 Eur/60 min


Vedomá tvorba života

V určitých obdobiach života sa zastavíme a začneme uvažovať o tom, čo je pre nás hodnotné, dôležité, aké sú naše priority. Rozmýšľame, pozorujeme a rozhodujeme sa, ako budeme ďalej vo svojom živote pokračovať. Ak cítime nespokojnosť, neistotu, vnútorný nepokoj, stále s tým môžeme niečo urobiť. Zmeniť to. Zmena však neraz znamená vykročiť zo svojej komfortnej zóny. Realita býva taká, že sa často rozhodneme radšej nič nemeniť, pretože sa to nedá, pretože sa bojíme, pretože je pohodlnejšie zostať v starých koľajach. Alebo presvedčíme samých seba, že všetko je v poriadku.

Ľudí možno rozdeliť na dve skupiny. Tí z prvej skupiny sa zaoberajú sami sebou a hľadajú si vlastnú cestu životom s ohľadom na svoju rodinu a blízkych. Hľadajú odpovede na otázky: Kto som? Ako to chcem mať? Čo je pre mňa hodnotné?

Tí z druhej kategórie si na svojej púti myslia, že zmena by mala prísť z vonku. Zodpovednosť za svoje napätie, nešťastie, smútok či zlosť kladú na okolie, a aj vinníka hľadajú vonku. Títo ľudia sa rozhodli pre cestu nespokojnosti, avšak táto cesta k šťastiu a blahobytu nevedie.

Ak sa práve aj vy nachádzate v neistých vodách, ste nespokojní so svojím životom, smútite za premárnenými príležitosťami, sprevádza vás strach z budúcnosti, vaše vzťahy sú napäté, neviete, čo by ste mali urobiť, je čas pozrieť sa na svoj život novými očami. Budeme spolu skúmať a zisťovať, čo je to, čo potrebujete urobiť, zmeniť, vyliečiť.

 

Dĺžka konzultácie: cca 60 minút

Cena: 30 Eur/60 minút


Písanie, kreativita, tvorenie

Spoznaj seba cez písanie. Pozývam vás všetkých, ktorí sa chcú priblížiť viac k sebe a spoznať TO, čo je vo vás, cez pero a papier. V tomto prípade nemusíte byť žiadny spisovateľ ani básnik, len TVORCA. Písanie je tvorenie a tvorenie je život. Kreatívne je to potom do tej miery, koľko si dovolíme. A to sa nakoniec odráža v celkovom žití - nakoľko je to hravé, uvoľnené, príťažlivé, lákavé, radostné...

Na stretnutí budeme pracovať so slovami, s tými vlastnými. Budeme písať a približovať sa k svojmu sebapoznaniu, seba-uvedomovaniu. Budeme skúmať to, čo sa nachádza v našom vnútri a ako s tým ďalej naložíme. Pozrieme sa na to, ako vnímate samých seba, aké schopnosti a zručnosti sa vo vás skrývajú. Využijeme vlastnú predstavivosť, fantáziu, vizualizáciu a budeme snívať o tom, ako by sme to vo svojom živote chceli mať. Trošku si zasnívame a dovolíme svojej predstavivosti vytvoriť detailný príbeh o sebe. Nakoniec si z tejto perspektívy napíšeme sami sebe správu, list. Necháme naše múdre a slobodné budúce JA, nech nás povedie a naplní stránku papiera.

Čaká vás hravé stretnutie so zdieľaním.

Práca s jednotlivcom i skupinou.

Cena individuálnej konzultácie: 25 Eur/60 min

Cena pre jednotlivca v skupine: 15 Eur